International Montessori School of Prague (IMSP)
Reviews & Information

2.6 from 6 reviews
School Overview Reviews

About International Montessori School of Prague (IMSP)


The International Montessori School of Prague (IMSP) is a private school serving children aged 15 months to 13 years. We are committed to educating children through the Montessori Method, and are the only school in the Czech Republic to hold an accreditation from the American Montessori Society. Our English immersion program welcomes students of all nationalities and cultural backgrounds to share our joy of learning. The curriculum exceeds all requirements of the Czech Ministry of Education and holds its accreditation, enabling our students to continue in Czech Elementary and Secondary schools; for our international students, we offer Czech for Foreigners courses.

We offer an authentic Montessori education that recognizes the uniqueness of each child as they become self-confident and respectful citizens and leaders in the world. For every age, the program combines high academic standards with lessons in respect, grace and courtesy, everyday outside play, creative expression and a wide variety of extra curriculas such as dance or yoga. From the youngest age, our students are guided to reach independence, take ownership of their education and be an active participant in their community.

The school's goal is to foster a peaceful, nurturing community where each child is able to reach their fullest potential. Montessori students go on to become self-confident, self-motivated lifelong learners, having built a foundation of problem solving and critical thinking skills and a sense of responsibility for self, others, and the environment. A testament to our academic focus is our graduates' 100% success rate of acceptance into secondary schools of their choice, as well as in sitting the British Council language exams for our non-native English speakers.

We welcome you to visit our website or contact us to learn more about our program, or schedule a tour of our campus.

Read More on School Website...

Ethos Statement


IMSP is an international school offering authentic Montessori education. Embracing each child's unique potential, we empower our students to achieve academic excellence and become confident, compassionate and engaged citizens of the world.

How would you rate International Montessori School of Prague (IMSP)?

Relocating to Prague?

Let us help you with our network of 500+ accredited international moving specialists.

Get 5 Free Quotes >

Curriculum

Montessori, Czech

Primary Language

English

Ages

1 to 12

Max Class Size

Unknown

Create Your Shortlist


You can easily add International Montessori School of Prague (IMSP) to your shortlist.

Just click the heart and any time you like, visit My Shortlist via the button at the bottom of the screen

Premium profile

Your International School Advisor profile page could help increase your school's visibility and reputation.

More Info >

Useful School Links:

See All Reviews

6 Reviews of International Montessori School of Prague (IMSP)

Average Ratings

Overall 2.60
Facilities 1.00
Academics 1.00
Teachers 1.00
Sports 1.00
Music & Arts 1.00
Science & Tech 1.00

Reviewer Nationalities


Czech (1)

How would you rate International Montessori School of Prague (IMSP)?

Petra N., 20/02/2022 @ 20:27:45
Relationship   Other

Facilities
Academics
Teachers
Sports
Music & Arts
Science
Overall

Velké problémy, pokud se chce dítě následně zapojit do českého vzdělávacího programu, ZŠ nepřipraví na Cermat, děti neumí pořádně česky (v 5. tř. neznají vyjmenovaná slova apod.). Škola preferuje cizince.

Reviews from Google

Recent reviews posted on Google.

Google logoRating: 

Dagmar Nováková, a year ago


IMSP is a great place where the teachers don’t play the role of „teachers“ in the traditional way. Instead, they serve as guides for each individual kid on his or her journey to discover how much fun it can be to learn and discover the world where we live. When you attend the class you can see in the kids’ eyes their passion to learn, their ability to cooperate with other kids and adults, and finally the unbelievable easiness of just being in the class. It’s a place where I would love to study myself.

Google logoRating: 

Zaneta Badlikova, a year ago


Great school with a very professional approach - very individual and holistic. It's the school where you are going to see your kids growing into responsible individuals and shining at the same time! Our daughters are loving it.

Google logoRating: 

David Klein, a year ago


Best Montessori in Europe

Google logoRating: 

Martina Ettelová, 4 months ago


O IMSP jsem se dozvěděla náhodou, od mé dlouholeté kamarádky, které na škole měla své dvě děti a básnila o škole pokaždé, když jsme se viděly. S Montessori výukou jsem dosud neměla žádné praktické zkušenosti, nicméně jsem stále víc přemýšlela, kam bude můj nejmladší syn chodit a školka pro něj nebude jen místem, kde ho pohlídají a dají najíst, ale budou ho neustále rozvíjet, učit novým věcem a kde bude v kontaktu s podobně starými dětmi a já se tak dostanu do komunity lidí, se kterými si budu rozumět i mimo školku. Po více než měsíci mohu upřímně říct, že jsem nadšená jak z přístupu učitelů, tak z pokroků, které můj syn (nyní 1,5) každý den dělá. Sám se chce strojit, obouvat, pomáhá mi s domácími pracemi s takovým nadšením, které u svého staršího syna, který chodit do běžné školky, neznám. Reaguje výborně na anglický jazyk, se kterým se před tím nikdy nesetkal, do školky se těší. Líbí se mi, jak s nimi chodí každý den ven, co kreativního každý den vytváří i jak reaguje na říkanky a písničky, které ve třídě každý den slyší. Rovněž rodiče ostatních dětí jsou přátelští a já si umím představit, že v této školce/škole zůstaneme co nejdéle.

Google logoRating: 

Mach Jakub, 8 months ago


Vadi jim ze psi stekaj lidi drzkujou a žabí kvakaj

See All Reviews for International Montessori School of Prague (IMSP) >

19 other schools in Prague

My Shortlist